Otse põhisisu juurde

Lähme õue

Ühel kenal päeval pöördusid meie poole sõbrad Nõmme Kaljust. Nimelt oli talv liiga teinud varumeeste pinkidele, mis oli nüüd ennem hooaega tarvis sirgeks tagasi saada. Sõna pink jääb antud objekti kirjeldamiseks küll veidi tagasihoidlikuks. Temist on tagant kinnise seinaga katusealusega, millel all kaks pingirida. Kuid kuna terve jalgpalliskeene kutsub neid objekte varumeestepinkideks, siis ärme hakka siinkohal vastuvoolu ujuma.


Kust siis varumeeste jamad pihta hakkasid? Esiteks polnud pingid maa küljes kinni. Katus koos tagaseinaga moodustasid mõnusa purje, mis siis ühel talvetormi ajal Soome poole seilata tahtis. Tulemuseks kõver aed ja viltune katus. Seega lahendamist vajas kolm küsimust: kuidas purjekad ankrusse, sirgeks ja tugevaks saaks!


Esimene sai lahenduse maa sisse pandud betoonivaluga. Sirgeks plaanisime algul tõmmata puu külge kinnitatud kettaliga, aga läksime kergema vastupanu teed ja valisime tööriistaks hoopis ATV vintsi. Esiteks sai sõiduvahendi paigutada täpselt õige nurga alla ja teiseks oli nõnna lihtsalt mugavam. Saime küll ühelt asjasse mittesüvenenud naabrivalvurilt sõimata, et Nõmme mändide vahele ATVga paarutama olime tulnud, aga kui talle viidati, et maastikusõiduk on trossiga üht ehitist püsti hoidmas, ta leebus ja läks parandamiseks uusi maailmu otsima.


Sirgendamine läks üllatavalt ladusalt. Puukaitsevöö ümber keskmise sarika, veidi vintsiga mässamist ja pingil hüppamist ning voila - sirge ta oli! Sirgeks olemisest meile kahjuks ei piisanud, putka pidi sirgeks ka jääma. Seks tarbeks kaalusime erinevaid lähenemisi, peale mõnepäevast vaidlemist, jäime diagonaalide juurde. Eks aeg näitab, kas olime õigel teel.


Materjaliks valisime 40x25 nelikanttoru, mida siis usinasti kohapeal mõõtu hakkasime lõikama. Ei mingit nurgasaagi, silmamõõt ja käsirelakas. Üldiselt said täitsa 3 pluss tükid ja saime asuda keevituse kallale.


Enne keevitamist saime läbi elada põgusa seikluse pikendusjuhtmete maailmas. Nimelt olid lähemad tööstusvoolupesad 30 meetri kaugusel, kuhu meie 10 meetrine pikendus mitte kuidagi ulatada ei tahtnud. Mäe Muhameedi juurde veeretamine polnud ka variant, sest sinder kaalus tonne. Vahepeal saabus 20 meetrine pikendus, mis põnevuse lisamiseks oli kahe isase otsaga. Oskustega mehed ja rootsi kruvikeerajad, 10 minutit hiljem oli meil õige pikkusega pikendus valmis ja saime tinistamisega alustada.


Külamuttide jutud MIGiga õues keevitamisest osutusid õnneks ülepaisutatudeks. Veidikene gaasi peale ja Stahlwerk liimis nagu töpaõps esimeses puutööklassis. Seal me siis lõikasime ja keevitasime, kuni päike suusahüppetorni taha laskus ja kuuspakist vaid armetu ümbriskile järgi jäi. Majad said sirged ja loodetavasti konstruktsioonilt tugevamad kui 1.0 versioon nendest. Ehk toovad ka koduse Nõmme esindusmeeskonnale palju võite edaspidiseks!Kommentaarid

 1. Thank you for sharing useful information with us. please keep sharing like this. And if you are searching a unique and Top University in India, Colleges discovery platform, which connects students or working professionals with Universities/colleges, at the same time offering information about colleges, courses, entrance exam details, admission notifications, scholarships, and all related topics. Please visit below links:  Sister Nivedita University in Kolkata

  SGT University in Gurugram

  Manipal Academy of Higher Education in Udupi

  Shiksha ‘O’ Anusandhan University in Bhubaneswar

  Kalinga Institute of Industrial Technology in Bhubaneswar

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Töölaud

Töölaud on iga töökoja süda. See pole pelgalt mööbliese, vaid otsekui sünnituslaud imelaadi ilmaimedele. Ilma töölauata meisterdad sõna otseses mõttes põlve otsas. Kuid hea töölaud on nii uuena kui ka kasutatuna kallis. Kui eelarve on piiratud, siis on kaks varianti: kas lepid mingi metallikärakaga, mis näeb välja nagu oleks ta teise ilmasõja ajal uppunud allvelaevast välja toodud, või ehitad ise. Valisime teise tee. Kui midagi valmistad, siis mõistlik oleks ikka projektist alustada. Teed sa seda siis spetsiaalses arvutiprogrammis, või vana EDASI parteiteadete peale kritseldades. Sedasi saad hõlpsasti materjalikulu arvestada, kitsaskohad välja peilida ja lollimatele sõpradele selgeks teha, mida sa teha tahad. Panime paika lähteülessande ja asusime joonistama. Sorteerimatutele tööriistadele planeerisime kaks suurt sahtlit. Lauaplaat pidi tulema tugevast veekindlast vineerist. Sahtlite ja pealmise plaadi vahele joonistasime lisariiuli. Seda puhtalt selleks, et saaks pits

Esimene linnuke lendab pesast välja

Ühel ennemuistsel ajal elas väike beebi-draakon, kelle jaoks ehitas üks tubli Nõmme mees rauast maja. Kui väike tulesülgur suureks kasvas, põletas ta katusesse augu ja lendas nelja tuule poole: just selline muinasjutt hakkas siinkirjutaja peas ketrama kui ta nägi SEDA: Nagu ikka, tegelikkus oli oluliselt lihtsakoelisem: pidime ühele agarale saunakütjale ehitama kerise mis kestaks! Et vältida tema eelmise kerisetootja vigu, valisime materjaliks tummise 5mm terase. Variant oli pinutäie lõiketeri läbi lasta ja hunniku metallitolmu sisse hingata, aga läksime lihtsama tee võrgutavat rada ning lasime tükid valmis lõigata. Järgmine samm oli faasimine ja puhastamine. Kuna jooksvaid meetreid oli kamaluga, omas ettevõtmine teatavat mahtu.  Kui seni olime kasutanud selleks tööks liivapaberi lamellidega ketast, siis nüüd testisime uut "kõva" ketast. Tegi oma töö kenasti ära, aga lärm oli nõnna kõva, et inimesed üle Nõmme teadsid ilmselt mis toimumas on.